Svíčky Maty's vám chtějí dělat radost i v budoucnu

 

Pokud si přečtete něco o vonných svíčkách Maty's, zjistíte, že jsme si dali za úkol stvořit svíčku, která bude mít hodnotu i po dohoření. Ke každé svíčce vám proto darujeme balíček semínek kávovníku arabského, vznešeně nazývaného Coffea arabica nana.

Tento zakrslý kávovník jsme vybrali proto, že je nenáročný na pěstování, hodí se i do stinných bytů a spolu s dózou neboli květináčem Maty's tvoří opravdu krásné harmonické spojení.

A ano, budete mít dokonce vlastní kávu :-).

Svíčka MATYS - dárek kávovník arabský
KÁVOVNÍK ARABSKÝ – Vypěstujte si nádherný kávovník

(Coffea arabica nana)

 

Začínáme

Dózu zatím nepotřebujete. Vychutnávejte si společnost své elegantní svíčky a nikam nespěchejte.

Mezitím dejte semínka do mističky a zalijte vodou o teplotě zhruba 30°C. Den je nechte ležet při pokojové teplotě. Pak semínka zasaďte do malého plastového květináčku s propustnou půdou cca 2 cm hluboko (ideální je kokosový substrát, poslouží i výživná zahradní zemina).

Starejte se, aby byla semena stále ve vlhkém prostředí, ale nepřelévejte je. Ideální je stín či polostín a teplota 22-28°C. Během 1 až 2 měsíců by na vás mělo začít vykukovat miminko kávovníku.

Mezitím

Naplno si užijte svých 150 hodin s naší svíčkou. Až dohoří, zkuste neplakat a dózu vyčistěte (pomůže horká voda).

Až bude z kávovníku 5 až 10 cm vysoký malý fešák, přesaďte ho do plastového květináče, který se vejde do svíčkové dózy. Kávovník preferuje výživnou, humusovitou půdu. Ideálně do ní zamíchejte trochu písku a na dno květináče dejte kamínky, rostliny jsou tak lépe chráněny proti přelévání vodou.

Do budoucna

Kávovník má rád vlhkost, ale nerad ve vodě stojí. Nemá rád velké změny teplot, takže v létě preferuje zůstat doma. V zimě je ideální snížit teplotu vzduchu a na 2-3 měsíce omezit zalévání. Pokud teplota zůstává stejná, zaléváme jen o trochu méně.

Váš kávovník bude mít velkou radost, pokud ho několikrát za rok přihnojíte hnojivem pro okrasné květiny či orchideje.

Pokud mu budete věnovat lásku a péči, červených plodů, která skrývají kávová zrna, se dočkáte již za 2 roky. Možná ale budete muset čekat delší dobu, třeba i dvojnásobek.

 

Přejeme, ať se vám spolu daří!

Dárek svíčky Maty's - Káva Arabica NANA