Psychohygiena během zimního období

 

Časný západ slunce, tma, která zahaluje ulice, chladný vzduch... Zimní období může působit depresivně na mnoho lidí. I proto je důležité myslet na psychohygienu, kterou budete během zimního období dodržovat.

Co je vlastně psychohygiena?

Pojem, který jste už pravděpodobně slyšeli i vy. Psychohygiena slouží k udržování zdraví, hlavně toho vnitřního, duševního. Řeší životosprávu, postoje, schopnost zpracovat emoce, odpustit si či řešit konflikty.

Základem je vybudovat si nové návyky, které vám pomohou zvládat různé situace v životě.

DSC_2621 2 (kopie)

Přestaňte se srovnávat s jinými

Možná se i vám čas od času stane, že sklouznete k toxickým myšlenkám a začnete se srovnávat s jinými lidmi ve svém okolí. Faktorem, který k tomu přispívá, jsou například sociální sítě. Na Facebooku a Instagramu má každý dokonalý život. A obyčejnému člověku se pak může zdát, že jeho život je až příliš nudný a šedý. Zdání však často klame. Navíc nesmíme zapomenout ani na to, že všichni máme jinou životní cestu a rychlost, kterou se po ní pohybujeme.

Dopřejte si kvalitní spánek

Kvalitní spánek pomáhá metabolismu, imunitě a celkově prospívá fyzickému i mentálnímu zdraví. Určitě jste si toho všimli i sami - po vydatném spánku je váš den hezčí, jste plní energie, máte lepší náladu. Proto se spánku určitě nevyhýbejte, právě naopak - dopřejte si každou noc alespoň 8 hodin odpočinku.

Stresující situace v práci berte jako příležitosti

Někdy se může stát, že v práci věci nebudou právě růžové. Možná před vás šéf postaví novou výzvu, se kterou si nebudete vědět rady. Ať jsou důvody jakékoliv, ve chvíli, kdy si sáhnete na pomyslné dno, pocítíte stres. Zkuste zvládat negativní pocity a nedovolit stresu, aby vás ovládl. Pamatujte si, že každá situace vás může něco nového naučit.

Rozmazlujte se

Nebuďte na sebe zbytečně přísná. Chcete na víkend vycestovat, vyrazit s kamarádkami na víno nebo si jen tak koupit něco na sebe? Nebraňte se tomu. Dopřejte si vytoužený relax. Vyzkoušejte unikátní veganskou svíčku, která má nejen elegantní design, ale provoní také každou místnost. Něžná levandule pohladí vaše smysly, brusinka vám zpříjemní den, svěží alpský vzduch vám dodá energii. Tolik vůní - skutečně si stačí pouze vybrat. 

Nezapomínejte, že psychohygiena je hlavně o vás. Nezanedbávejte proto své potřeby a co je nejdůležitější, vždy myslete na sebe a vlastní pohodu.